یکشنبه 18 فروردین 1387 - 08:04 ق.ظ


.

عکس: فارس

  


خبرگزاری فارس با انتشار خبری از پرداخت یارانه‌های نقدی به عنوان یكی از «طرح‌های بزرگ اقتصادی» كه رئیس جمهور وعده آن را در ابتدای سال داد نام برده

خبرگزاری فارس با انتشار خبری از پرداخت یارانه‌های نقدی به عنوان یكی از «طرح‌های بزرگ اقتصادی» كه رئیس جمهور وعده آن را در ابتدای سال داد نام برده است.

فارس گزارش داد: «یك مقام آگاه از آغاز هدفمند كردن یارانه‌ها و پرداخت مرحله به مرحله یارانه‌های نقدی به عنوان یكی از طرح‌های اقتصادی خبر داد».

این مقام مطلع افزوده است: «در اولین مرحله اجرای این طرح، یارانه حامل های انرژی از جمله بنزین به صورت نقدی در حساب همه افراد واریز خواهد شد و به تدریج افراد پردرآمد از مشمولین دریافت یارانه انرژی حذف می‌شوند. در مراحل بعدی یارانه كالاهای اساسی از قبیل گندم و نان مشمول طرح یارانه نقدی می‌شود».

وی گفت: «یارانه نقدی به حساب هر فرد كه بر اساس كد ملی هر فرد مثلا در بانك ملی افتتاح شده، واریز می شود».

منبع آگاه فارس می‌گوید: «با توجه به سابقه پرداخت یارانه نقدی مرغ و تخم مرغ كه در دوره سازندگی با شكست روبرو شد و پس از حذف یارانه فقط یكبار یارانه نقدی آن پرداخت شد، دست اندركاران دولت نهم تلاش دارند این طرح برای اقشار مورد هدف(حقوق بگیران با درآمد ثابت و اقشار فقیر وكم درآمد) مستمر بوده و مردم قبل از حذف یارانه، مبلغ یارانه نقدی آن را دریافت كنند».
 
وی افزوده است: «كارشناسان هم اكنون در حال بررسی میزان پرداخت یارانه نقدی و نحوه آغاز آن هستند. این طرح دارای سابقه مطالعات در دولت های سازندگی و اصلاحات بود، ولی مسئولان ذیربط به دلیل برخی آثار اولیه شجاعت لازم را در اجرای آن نداشتند». 

اکثر کارشناسان و صاحبنظران پس از سخنان رییس جمهور در انتظار ارائه برنامه و راهکارهای از سوی دولت برای مهار تورم در سال 87 بودند اما در صورت صحت این خبر مهمترین برنامه اقتصادی دولت در سال جدید پرداخت مستقیم پول نقد به مردم در غالب یارانه‌های نقدی خواهد بود. 

کارشناسان همواره منتقد پرداخت یارانه بدون شناخت و توجه به گروه‌های هدف و اقشار کم درآمد هستند و هزینه‌های این روش را بیش از فواید آن می‌دانند.  

ارسال شده در

endwith="
"> [ | دیدگاه ها : دیدگاه ]

[سید مصطفی موسوی نژاد | لینک ]
نوشته های پیشین ...
نظر سنجی
خروجی ها

Powered By
Mihanblog.com

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic